Help for English

have-have got - které je pomocné?

 

Dobrý den všem, dnes jsem narazila v jedné učebnici na toto. I haven't got a cat. Nabídka odpovědí: Neither have I. nebo Neither do I. Která odpověď je správná? Měla jsem za to, že pomocné sloveso je pouze “have”, ne “have got”. Volila bych tedy jako správnou odpověď druhou variantu. Ale…? Předem díky za úvahy, odpovědi.

Spíše britské have got je složené z pomocného have a významového got. Čili ve vašem příkladu to bude to první. Věta by mohla být i pouze s významovým have, tedy I don't have a cat., kde je pomocné do a tam by byla druhá možnost.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 8 lety

Spíše britské have got je složené z pomocného have a významového got. Čili ve vašem příkladu to bude to první. Věta by mohla být i pouze s významovým have, tedy I don't have a cat., kde je pomocné do a tam by byla druhá možnost.

Super, díky moc za odpověď, ale…:) Co když věty budou v kladném tvaru? Tedy: I have got a cat. – So have I. I have a cat. – jaká by byla odpověď? So have I. nebo So do I. ??? Já vím, že to pitvám, ale potřebuju tomu porozumět…:)

Už to asi chápu, ale jak moc velká je to chyba, pokud v odpovědi zaměním have za do. A je to vůbec chyba?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od janele vložený před 8 lety

Už to asi chápu, ale jak moc velká je to chyba, pokud v odpovědi zaměním have za do. A je to vůbec chyba?

Určitě ne taková, jako když zaměníte DO za HAVE. :)

Vše k tomuto tématu najdete také přehledně v článku Sloveso HAVE.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 8 lety

Určitě ne taková, jako když zaměníte DO za HAVE. :)

Vše k tomuto tématu najdete také přehledně v článku Sloveso HAVE.

:-) Upřímně, chvíli už jsem ani nevěděla, jak se jmenuju… :-D Cvak. Díky moc!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 8 lety

Určitě ne taková, jako když zaměníte DO za HAVE. :)

Vše k tomuto tématu najdete také přehledně v článku Sloveso HAVE.

Kdysi jsem četl ve Swanovi, že dovětek have je možný i pokud je have použito jako významové sloveso, takže to by chyba být neměla. Ale je možné, že toto platí jen v britské angličtině.

Kdyžtak tady je na to zajímavá diskuze: http://forum.wordreference.com/…do-i.738962/

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.