Help for English

Frázová slovesa (Take on -> Přesunutí on nakonec)

 

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně frázových sloves. Četl jsem perfektní článek na těchto stránkách, ohledně frázových sloves (100% a 50%), mimochodem děkuji za něj, hodně pomohl, ale stejnak často přemýšlím nad významem a nevím, které je 50% a které 100%..Neexistuje opravdu jiná pomůcka, jak poznat 50% od 100% než ta, že budu zkoušet, jestli dává druhá část slovesa smysl s předmětem nebo ne? Pokud ano, je 50%, pokud ne, je 100%. Občas si nejsem jist.

Například sloveso “take on” – Je 100% že? Mohu říci: “Take on your shoes.” but also “Tak your shoes on.” že?

Děkuji moc :)

V tomto významu se nepoužívá take, nýbrž put, resp. put on. Jinak máte pravdu – put on your shoes NEBO put your shoes on.

Pokud bychom ale nahradili boty zájmenem THEM, už bychom měli jen jednu možnost, a to put them on (nikoli put on them)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vety vložený před 7 lety

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně frázových sloves. Četl jsem perfektní článek na těchto stránkách, ohledně frázových sloves (100% a 50%), mimochodem děkuji za něj, hodně pomohl, ale stejnak často přemýšlím nad významem a nevím, které je 50% a které 100%..Neexistuje opravdu jiná pomůcka, jak poznat 50% od 100% než ta, že budu zkoušet, jestli dává druhá část slovesa smysl s předmětem nebo ne? Pokud ano, je 50%, pokud ne, je 100%. Občas si nejsem jist.

Například sloveso “take on” – Je 100% že? Mohu říci: “Take on your shoes.” but also “Tak your shoes on.” že?

Děkuji moc :)

K těm slovesům o oblékání si přečtěte článek zde.

Perfektní, děkuju za opravu..:) Když jsem tak pohledal, tak jsem našel, že take on se teda používá spíše ve spojitosti brát si na sebe třeba moc práce nebo tak, je to tak? Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vety vložený před 7 lety

Perfektní, děkuju za opravu..:) Když jsem tak pohledal, tak jsem našel, že take on se teda používá spíše ve spojitosti brát si na sebe třeba moc práce nebo tak, je to tak? Děkuji

Může to mít tento význam, ale i mnohé další.
Nejjednodušší je vždy podívat se do kvalitního slovníku, jako je tento:
http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…lish/take-on?…

Dobrá, děkuji mockrát :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.