Help for English

Pouzivanie infinitivu a have got

 

Zdravim, Infinitiv TO sa pouziva medzi podmetom a predmetom v pripade ze su obe plnovyznemove slovesa. Prosim opravte ma ak to nie je presne.

Druha otazka je ze preco anglicania pouzivaju “have got” a nie iba “have” plati tu nejake gramaticke pravidlo alebo tak podobne? Hlavne mi tu prosim nehadzte clanky lebo presiel som ich vsetky a nenasiel som odpoved, neviem mozno som len nechapavy, za reakcie vopred dakujem

V britské angličtině se pro význam vlastnit používá vazba have / has got
Ta “ostatní” angličtina používá pomocné sloveso do/ does a poté sloveso have v základním tvaru.

I have got = britská
I have = “ostatní”, americká…

Co se týče vašeho popisu, myslel jste určitě = mezi podmětem a přísudkem

Z části máte pravdu.
V angličtině jsou ale také slovesa, po kterých následuje ing tvar, nikoliv infinitivní částice to

I avoid answering = stále se jedná o dvě plnovýznamová slovesa.
Po modálních slovesech je jen základní tvar slovesa “holý”
I can swim
I should swim

a tak dále :)

Pre priklad: I want to swim = Prisudok TO Predmet

Co sa tyka toho “have got” proste pouziva sa to “GOT” lebo to maju proste tak dane alebo je za tym nejake gramaticke pravidlo? Dakujem moc

Ach omlouvám se, přečetl jsem se :-).
Nicméně to, co jsem napsal, trvá.

I want to swim = Chci plavat.
I go swimming = Chodím plavat. (dvě plnohodnotná slovesa, nicméně druhý tvar se tvoří koncovkou ing)

Mají to tak prostě dané.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od tomas147 vložený před 8 lety

Pre priklad: I want to swim = Prisudok TO Predmet

Co sa tyka toho “have got” proste pouziva sa to “GOT” lebo to maju proste tak dane alebo je za tym nejake gramaticke pravidlo? Dakujem moc

HAVE GOT je pozůstatek tvaru předpřítomného času, stejně jako HAVE BEEN, HAVE DONE apod. HAVE je pomocné, GOT významové sloveso.
Doslova by I HAVE GOT IT znamenalo “Dostal jsem to a teď to mám.”, nicméně takto to nikdo dnes nevnímá.

Používání HAVE vs HAVE GOT není již v dnešní době zcela jasně ohraničeno britskou / americkou angličtinou. A např. I HAVE GOT TO do sth. (GOTTA) se používá v americké angličtině zcela běžně.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.