Help for English

was vs. get

 

Zdravím, vetu:
“To divadlo kde som pracoval zrušili.”
by som preložil ako:
“The theater where I worked was canceled.”
“The theater where I worked got canceled.”

Zrejme to môžem chápať ako zmenu stavu čiže by mi tu sedelo použiť “got” ale taktiež nevidím chybu v použití “was”. Čo je správne? mimochodom mám správne použité vyznačené “where”? Podľa článku ktorý tu máte by malo byť správne oboje no nie som si istý pretože tam nie sú uvedené prípady kedy to tak nesmie byť. Ďakujem

The theater where I worked was / has been canceled closed down.

Got mi tam zní nějak divně, ale nedokážu vysvětlit proč.

Kdysi jsem se na to ptal rodilce a podle něj je “get” ve smyslu “be” neformální (He got killed vs He was killed) ale tady to asi může být i změna stavu. Zrovna nedávno jsem tu četl ve městě “KFC got closed down”.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Klotyl vložený před 6 lety

Kdysi jsem se na to ptal rodilce a podle něj je “get” ve smyslu “be” neformální (He got killed vs He was killed) ale tady to asi může být i změna stavu. Zrovna nedávno jsem tu četl ve městě “KFC got closed down”.

Jen ze zvědavosti, v jakém městě? Mně připadá, že s tím “got” je to nejen méně formální, ale hlavně více používaný v americké angličtině. Každopádně také záleží na slovese, “got killed” mi zní normálně, tam to trochu zdůrazňuje náhlost nebo nečekanost.

Pak je třeba věta “He was found to be alive.” a tady by “got” vůbec nešlo. Dokáže někdo vysvětlit v čem je tato věta jiná?

Protože to jde nahradit jen v trpném rodě, a tom se píše i tu na H4E:

V mnoha případech se v hovorové angličtině GET používá místo slovesa ‘být’ při vytváření trpného rodu.

Jinak ano, ta zpráva ohledně KFC byla v Chicagu.

Ta poslední věta je pravě také v trpném rodě.

Viz Swan:

Get + past participle can be used to make passive structures in the same way as be + past participle. This structure is mostly used in an informal style. It is often used to talk about events that happen by accident, unexpectedly, or outside one’s control, and that have good or bad consequences.

I get paid on Fridays.
She’s always getting invited to parties.
My watch got broken while I was playing with the children.
He got caught by the police speeding through the town centre.

The passive with be is preferred for longer, more deliberate, planned actions.

The Emperor Charlemagne was crowned in the year 800. (It would be strange to say Charlemagne got crowned …)
The new school will be opened by the Prime Minister on May 25th.
Our house was built in 1827.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.