Help for English

Dve otazky vo vete?

 

Zdravim, myslim ze tu nato bol aj clanok no neviem sa k nemu dopracovat.
Ako sa opytam: aky typ filmov mas rad?
What kind of movies do you like?
or
What kind of movies you like?
Dakujem

Pro základní otázku použijete první možnost, a nejedná se o dvě otázky ve větě, je to jen otázka na předmět (stejně jako např. what sport do you play?, to také nejsou dvě otázky ve větě).
Druhá věta je nepřímá otázka (can you tell me what kind of movies you like?).

Cvičení na tento typ zde: Nepřímé otázky (embedded questions).

Pardon ze reagujem az teraz ale zacalo mi az teraz vrtat hlavou ze vlastne ja v tom nevidim rozdiel. Otazka a nepriama otazka. Mozte mi to objasnit? Robil som si aj to cvicenie a vety ktore som vytvoril tak mi to len prislo ze sa pytam to iste len inym sposobom. Dakujem

Ono to tak vlastně je :-), ptáte se na tu samou informaci, jen jinak, a pro každý způsob ptaní platí jiná gramatická pravidla. Třeba:

Where do you come from? – běžná otázka v přítomném prostém čase, aplikují se zde běžná pravidla tvorby otázek
Can you tell me where you come from? – tohle je nepřímá otázka, je zasazena do delšího větného celku, slovosled se obrací na oznamovací, proto where you come from ale ne where do you come from.

A pomůže tento článek?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.