Help for English

Výslovnost "temperature"

 

Všiml jsem si, že v Lingee, na Seznamu a tady je ta výslovnost 'temprɪtʃər, ale jinde v anglických slovnících je ˈtemprətʃər.
Už od ZŠ žiju s tím, že se to vyslovuje s I uprostřed, ale až teď jsem zaznamenal, že je to jinak, nebo není?

V nepřízvučných slabikách je rozdíl mezi /ə/ a /ɪ/ mnohdy nejasný, výslovnost se pohybuje někde mezi oběma hláskami. Některé slovníky přímo uvádí obojí výslovnost.

Já jen pro jistotu doplním, že /ɪ/ není /i/ – více zde.

No a /e/ není /ə/

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 6 lety

V nepřízvučných slabikách je rozdíl mezi /ə/ a /ɪ/ mnohdy nejasný, výslovnost se pohybuje někde mezi oběma hláskami. Některé slovníky přímo uvádí obojí výslovnost.

Zrovna ve slově temperature /ɪ/ v 99% případů neslyším, ani náznak. Navíc mi přijde, že taková výslovnost ani nedává smysl.

temperature / temprɪtʃə?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 6 lety

Zrovna ve slově temperature /ɪ/ v 99% případů neslyším, ani náznak. Navíc mi přijde, že taková výslovnost ani nedává smysl.

temperature / temprɪtʃə?

Kdyby se tam nedalo vyslovit /ɪ/, tak by to slovníky neuváděly. :-)

Proč by taková výslovnost nedávala smysl? Je přece spousta slov, kde se A vyslovuje jako /ɪ/:

  • furnace – octave – orange – spinach
  • -age: advantage – average – beverage – image – language – manage – percentage – village

A jo, to máte pravdu. Pustil jsem si pár nahrávek ze slovníků a Forvo.com a v některých (ale opravdu jen v pár) tam náznak /ɪ/ trochu byl. Hlavně ale, aby tam Milan1236000 nevyslovoval české i. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 6 lety

A jo, to máte pravdu. Pustil jsem si pár nahrávek ze slovníků a Forvo.com a v některých (ale opravdu jen v pár) tam náznak /ɪ/ trochu byl. Hlavně ale, aby tam Milan1236000 nevyslovoval české i. :)

Přísně vzato není české I stejné ani jako /ɪ/, ani jako /i/. Bohužel fonetika to už nerozlišuje, takže IPA přepis češtiny používá /ɪ/, což je hodně matoucí. :(

Díky za odpovědi. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.