Help for English

WHY jako podmět

 

Zdravím všechny,

jedná se mi o použití WHY v následující větě:

Why this is good is because I get to hang out with a lot more kids now. Before, when I was hanging out with August all the time, kids weren't hanging out with me because they'd have to hang out with him.

Trochu mě to zaskočilo, protože, pokud vím, ještě jsem se nesetkal s užitím WHY jako podmětu. Je to takto správně / běžně používané? Setkávám se spíše s konstrukcemi “that's why” nebo “which is why”, které mi zvláštní nepřipadají, ale zde je WHY úplně osamostatněné…

Děkuji za odpovědi.

I think it's an ellipsis: the reason why this is good …

In fact we don't need “why” after “reason” at all: the reason this is good … is, strictly speaking, correct, but many people say “the reason why”. Even worse, many people say the reason why is because the pandemic … when the reason is that the pandemic … is correct.

So for a phrase like Nesmíte podcenit důležitost tohoto faktoru, we can say Why this factor is important shouldn't be underestimated. It's not really good style, but in many cases (such as a Ted talk or similar), the speaker is not necessarily interested in good style. He wants his message to be punchy, to grab the listeners' attention, and manipulating the language in this kind of way is one way of doing this.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 3 lety

Zdravím všechny,

jedná se mi o použití WHY v následující větě:

Why this is good is because I get to hang out with a lot more kids now. Before, when I was hanging out with August all the time, kids weren't hanging out with me because they'd have to hang out with him.

Trochu mě to zaskočilo, protože, pokud vím, ještě jsem se nesetkal s užitím WHY jako podmětu. Je to takto správně / běžně používané? Setkávám se spíše s konstrukcemi “that's why” nebo “which is why”, které mi zvláštní nepřipadají, ale zde je WHY úplně osamostatněné…

Děkuji za odpovědi.

To určitě není podmět.

WHY THIS IS GOOD – je vedlejší věta podmětná (jejím podmětem je THIS) a to celé, celé WHY THIS IS GOOD, celá vedlejší věta je podmětem hlavní věty.

Stejně jako např:

WHERE YOU LIVE IS NONE OF MY BUSINESS.

WHERE není podmět, ale vedlejší podmětná věta WHERE YOU LIVE je podmětem hlavní věty v souvětí.

Stejně jako:

I DON'T KNOW WHY THIS IS GOOD – předmětem věty není WHY ale celá vedlejší předmětná věta WHY THIS IS GOOD.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.