Help for English

thank x thanks

 

Dobrý den, chtěl jsem poprosit o vysvětlení, z čeho se přidalo koncové „s“ u slovesa thanks. Například návrh let's = let us, ale jak si to mám vysvětlit u tohoto slovesa?

Řekla bych, že to je obyčejné množné číslo. Dělá to ten výrez hovorovějším. Něco jako naše „díky“.

To je mi jasný, ale z čeho se tam to „s“ vzalo? Možná to má nějakou spojitost s množným číslem, ale tohle je přecejenom sloveso a ne podstatné jméno. Ale jinak díky…

Ono totiž je to i podstatné jméno (jako v češtině: ten dík), jen se to používá pouze ve tvaru množného čísla.
Marek to potvrdí nebo vyvrátí. Počkejme si.

Tak teď jsem to už pochopil a dává mi to logiku. Myslím, že nám to Marek potvrdí, jen mě mrzí, že nedokážu na tak logickou věc přijít sám. :-)
Díky.

Ano, je to podstatné jméno v množném čísle.
Víte, že pochází ze staroanglického ‚thancas‘ (jednotné číslo thanc), což znamenalo něco jako ‚a kind thought‘ (vlídná myšlenka) či ‚gratitude‘ (vděk).

Ale po vzoru THANKS dnes i některé jiné výrazy přibírají -S (v hovor. ang., obzvláště americké) – např ANYWAYS, nebo WHATEVS (=whatever).

Tyhle „vychytávky“ mě hodně baví a zajímají. Kam Vy na to chodíte, klobouk dolů…

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.