Help for English

There is / there are

 

Prosím pěkně, jak byste přeložili větu:
„Na obloze je slunce, měsíc a hvězdy“

Jde mi o to, zda bude sloveso v jednotném nebo množném čísle a jaký bude člen před slovy slunce a měsíc.

Moc dík!

http://www.helpforenglish.cz/…s---are.html

Myslím, že všechny odpovědi lze vyčíst v komentářích pod zmíněným článkem

cituji např.:
Ahoj, koukala jsem na vazbu there is/are a mám dotaz ve smyslu, kdy se použije IS a kdy ARE? co když řeknu THERE IS(ARE)CAR AND DOG – je tam IS or ARE? Díky za odpověď Petra
or are????

Řídí se to členem, který po THERE IS/ARE bezprostředně následuje:

There ARE two chairs and a table.
There IS a table and two chairs.
----------------------------------------
pro zopakování nebo vysvětlení členů je dobré např. toto:

http://www.helpforenglish.cz/…ty-clen.html

Omlouvám se, pročetla jsem na HFE základní vysvětlení a zapomněla, že je pod tím diskuze. Nicméně jsem hledala i na anglických fórech a ani přispívající s označením „academic“ se moc nemohli shodnout. Někteří citovali i jazykové příručky dovolující jak „is“ tak „are“.

A propos členy. Asi je to hloupy dotaz. Je jasné, že je „the sun“ a „the moon“. Takže pravidlo neurčitého členu po „there is“ tu prostě odpadá?

Prý v neformálním stylu je často there's i před podstatným jménem v množném čísle :shock:
(zdroj: Oxford English Grammar Course nebo PEU 587)

There is not normally used in a sentence with a definite subject (e.g. a noun with a definite article, or a proper name).

James was at the party, (not There was James at the party.)

One exception to this is when we simply name people or things, in order to draw attention to a possible solution to a problem.

Who could we ask?-Well, there's James, or Miranda, or Ann, or Sue, …

Where can he sleep?- Well, there's always the attic.

(Neskutečné, jak je ta kniha chytrá :-D)

Díky. Znamená to tedy, větu (třeba „Podívej! Na obloze je měsíc.“) obrátit jinak, aby se nemuselo použít „there is“ :?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.