Help for English

Přítomný čas × will

 

I'll give it to anybody who asks me for it. × I'll give it to anybody who will ask me for it.

Chtěl bych se zeptat, proč se ve vedlejší větě nepoužívá budoucí čas s „will“? Jedná se přeci o vedlejší větu vztažnou a ne o vedlejší větu časovou, přípustkovou nebo podmínkovou …

Díky.

kde jsi přišel na to, že variante bez will je správně? ja osobně bych tam dal klidně who will ask me for it.

Varianta bez will je dle mě správně. Již jsem se zde na podobnou věc ptal, ale nebylo mi odpovězeno, takže možná se mýlím.

Já bych taky řekl, že obojí je správně.
Ruku bych ale za to do ohně nedal… :-)

určitě BEZ will.

WILL by bylo zbytečně navíc a mohlo by vyjadřovat vůli – kdo chce, kdo bude tak laskav.

Musíte si uvědomit, že angličtina prostě budoucnost nemá jako čeština, má jen přítomnost. A pomocné WILL vyjadřuje jen některé typy budoucnosti – předpověď, okamžité rozhodnutí, slib, varování, nabídku… Ve vaší větě se nejedná ani o jedno z toho, není důvod, proč by tam WILL bylo.

Tohle by bylo na deeeelší povídání, snad se jednou dokopu k nějakému pořádnému článku. :-)

A není to tak, že to použití 2× will znamená, že to jsou dva rozdílné časy v budoucnosti? Dám to komukoliv, kdo mě o to požádá.
Nejdříve mě o to požádá a já mu to pak někdy dám.

Nepopisuje se něco podobného v PEU 580.4 ?
Pokud ne, tak se omlouvám :-).

Ja bych samozdrejmne taky pouzil prosty v te druhe casti toho souveti, ale tedka jsem se dival do PEU na to co Scorpio odkazuje, a rekl bych ze je by mohlo byt oboje s rozdilem ve vyznamu:
„Dam to komukoliv kdo si o to rekne hned po tom co si o to rekne.“ – pritomny v druhe casti souveti
vs.
„Dam to komukoliv kdo si o to rekne, ale ne hned, klidne i za par hodin/dni po tom co uz si o to rekl.“ – budouci v druhe casti souveti.
Ale co ja vim…

Berete to moc analyticky.
Prostě mu to dám. Neřeším jestli za sekundu nebo za hodinu nebo za rok. Furt je to jenom „dání“.
Stejně třeba ve větě: I will do whatever you want.
Taky zde neřešíme, jestli to udělám hned nebo za rok. Prostě to udělám.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.