Help for English

pritomny prubehovy vs. pritomny prosty

 

Zdravím Vás,

mel bych nasledujici dotaz ohledne nasledujici vety a moznych odpovedi.

Zadani:
You ........ /not/really/expect/ me to eat this stew! It smells awful.

Odpovedi:
1. You aren't really expecting me to eat this stew! It smells awful.

vs.

2. You don't really expect me to eat this stew! It smells awful.

Shledavate nejaky problem s prubehovym casem v prvni vete?
Veta je z cviceni pro pripravu na CPE, kde je v klici jedina mozna odpoved s pritomnym prostym casem.

Diky.

Ja by som dala tiež prostý – don§t really expect
Prečo? V prvom rade LEN pocit, že mi to pasuje…
Gramatická poučka? Asi by som expect radila k slovesám typu believe, know, think, … tie také, čo „bežne“ priebehovú formu nemajú… aha! stavové slovesá – proste je to tvoj stav, že to očakávaš. Stále. Nie je to niečo, čo by si robil presne v túto chvíľu. Ale možno sa mýlim…

Je to v klíči tak to bude asi dobře. Ale konkrétně v tomto případě by mě taky zajímalo, proč tam musí být jen prostý čas. V té větě se to přece děje právě teď, v tomto okamžiku. Představte si, že někomu hodíte na stůl talíř s jídlem a on vám odpoví tou větou.
BTW. Ve slovnících, co jsem právě prošel jsou příkladové věty s expecting v průběhovém čase, takže by to nic neobyčejného být nemělo.
Ale pokud je nějaké pravidlo, proč právě v uvedené větě musí být jen prostý čas, rad se nechám poučit :-)

V oxfordském slovníku mám napsané toto:

Ačkoliv toto sloveso netvoří průběhové tvary, běžně se vyskytuje ve tvaru příčestí přítomného (= tvar na -ing)

Příklad: She flung the door open, expecting to see Richard standing there. :)

Dívala jsem se do Practical English usage od M. Swana a řekla bych, že průběhový čas se používá, když expect vyjadřuje to stejné jako wait. Pokud vyjadřuje think, používá se přítomný prostý.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.