Help for English

A two week´s time

 

Učili jsme se (kdysi), že je-li podstatné jméno v mn. č. a má funkci přídavného, že se člen nedává. A teď tu mám před sebou cvičebnici, kde je: a two weeks´time, a five kilometres´dis­tance.
Chtěla bych si v tom tedy udělat trochu pořádek :-)

pokud je to takto s přivlastňovacím pádem, v množném čísle by člen být neměl. Pokud by to bylo přídavné jméno, pak ano:
thirty minutes' journey
a thirty-minute journey

Co to máte za cvičebnici?

Je to z „Practise your English grammar“ od T. Chudý, zřejmě to ne byl ten úplně nejlepší kup :-(

A pro otázku:
„How many weeks' holiday do you have?“
existuje jen tato jediná možnost?
Díky

Myslim si ze ucebnice pana Chudeho vubec nejsou zle, sama jsem mela tu moznost byt jeho zackou. Chyb se dopousti kazdy..Zase na druhou stranu se ve vyuce anglictiny a v anglictine nevyznam tolik, abych to mohla posoudit. Takzebych to nechala na odbornicich :-)

brain: ano, pravděpodobně… i když to samozřejmě můžete říct jednoduše: How long is your holiday? How much holiday do you have?

Ta moje otázka je opsaná z Headway Elementary a mě jen zajímalo, jestli „weeks' holiday“ by i v otázce šlo nějak „přeonačit“ do formy přídavného jména.
Díky za Vaši odpověď.

no, to by nešlo… nějaké „how-many-week-long holiday“ není úplně to pravé. Ale kdyby to šlo, bylo by to takto.

No ale nevypadá to špatně ! Je to kreativní přístup. :-D

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.