Help for English

Liaison

 

Zdravím!
Za chvíli mě čeká zkouška z fonetiky a překvapivě se tam mají objevit věci okolo LIAISON. Bohužel vůbec nevím, co to znamená. Mohl byste mi prosím někdo pomoci, případně mi poslat nějaký odkaz, kde by to bylo vysvětleno. Děkuji

liaison je komunikační kanál, communication channel. Ve fonetice je to ale trošičku něco jiného. Je to jev, který se nejčastěji vyskytuje např. ve francouzštině…

např. přivl. MIS – koncové /s/ se nečte, je to jen /mi/. Když ale za tím bude následovat samohláska, např. slovo AMIS (přátelé), bude to /mizami/. V topm se taky nečte koncové S, když za tím bude další samohláska, např. slovo ET, bude se zase číst jako /miZamiZe/.

V angličtině dochází k podobnému jevu tam, kde např. jedno slovo končí na samohlásku a následující slovo na samohlásku začíná.

Např.: IDEA IS – před IS se dá hláska R, /aidi.riz/, i když tam žádné R není. nebo THE APPLE – před APPLE se dá jakési J, i když tam zase není /ďi:j@pl/, nabou GO OUT – před OUT dáme jakési W / gouwaut/

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.