Help for English

fix or repair??

 

Dá se říct „A mechanic fix cars“? nebo tam musi bejt repair??

FIX je univerzální, REPAIR je víceméně jen pro stroje apod.

a ve vaší větě samozřejmě musí být FIXES a nebo REPAIRS. (3. os. jednotného čísla)

A jak je to s chybama v textu? Používá se sloveso CORRECT?

edit: díky Marku

když ji opravíte, tak ano, CORRECT. Pokud učitel např. opravuje písemky, říká se MARK. Např. mark essays (opravovat slohovky) apod.

Omlouvam se za hloupy dotaz, ale myslim to opravdu. Ta 3.os od FIXES se vyslovuje „fixiz“ nebo „fixz(s)“?

Vim ze na toto tema tu kdysi byl clanek ale nedari se mi to najit, nedal by mi nekdo odkaz?

„X“ patří mezi tzv. sykavky a po nich se koncovka -s modifikuje na -es (v psané formě) a vyslovuje -iz.
Odkaz by mohl být i tento:
http://www.helpforenglish.cz/…-cas--1.html
- část: „Pravopis a výslovnost ve třetí osobě jednotného čísla“

Myslím, že to je i v článcích v sekci ‚angličtina pro začátečníky‘ .

Diky za reakci a odkaz.

Ale stejne me trochu mate, ze v tom clanku je zminka o vyslovnosti „iz“ pouze u sykavek s,š,z,ž,č,dž. O „x“ se to nezminuje.

Ja chapu ze po „x“ se pridava koncovka „es“. Ale ta se pridava i ke slovesum koncicim na „o“ tam se to se to uz vyslovuje normalne. Napr. goes nevyslovim „gouiz“ ale „gouz“. Proto z te koncovky „es“ za „x“ podle me automaticky nevyplyva vyslovnost „iz“.

Nemela by tedy tak koncovka „x“ byt zarazena mezi ty ostatni sykavky?

Omlouvam se ze do toho takhle rejpu, snazim se jenom myslet logicky.

Je to v pořádku, počítá se výslovnost (nikoliv psaná podoba), v níž je písmeno x rozepsána jako dvě hlásky /ks/, tedy končí přirozeně sykavkou /s/ – six /siks/. Znak /x/ značí ve fonetické transkripci hlásku ch – loch /lox, lok/.

Aaa, ted uz tomu rozumim. Nejak mi nedochazelo ze se ma na mysli vyslovovana podoba. Jeste jednou diky za objasneni.

jedná se samozřejmě o ‚hlásky‘ a ne o ‚písmena‘. koncové /-IZ/ nemá žádný jiný důvod, než výslovnost… přece nemůžeme za sebou vyslovit dvě S-ka (alespoň ne tak, aby tomu bylo rozumět). A písmeno X se čte jako /ks/ a tak samozřejmě XS by znělo stejně jako SS, nebo ZS, ŠS.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.