Help for English

stýská se mi

 

to Marek Vít: Could you help us please?

Čechovi se možná jen tak stýská, ale vždycky po něčem, ne? V angličtině to zřejmě tak nejde. Když se vám stýská, pak víte po čem, a tak to v té angličtině řeknete, ne?

Přesně. Buď se mi stýská, nebo se cítím osamělý. Ale nikdy to nemíchám. Jsou to dvě a rozdílné věci. Stýská se mi po domově/po škole (hahaha)/ po kamarádovi/po rodině… Ale ne obecně 8-)

No dobře, nebudu se v tom pitvat, ale stejně mi to pořád nedá.
Sedíte a smutně koukáte. Co je ti? Je ti smutno?
Jo, stýská se mi.
Po kom? nebo po čem?
atd. atd.
Ale nechme to :)

Angličanovi holt rovnou budete muset vybalit po čem se vám stýská, anebo říct něco jiného :-D

To je zajímavá debata, česky by se spíše řeklo „stýskám si“, to se nedá přeložit? Já si také někdy stýskám.

No to se pak cítíte smutně, ne? :-D

myslím, že ačkoliv v češtině můžeme říct jenom „stýská se mi/stýskám si“, podstatou toho slova je že je vám smutno PO NĚČEM, co bylo a momentálně není. To, že my to v češtině nutně nemusíme vyjádřit, nijak ten pravý význam nemění. Pokud se tedy už člověku stýská (a je jedno, jestli je to Angličan nebo Čech) – pak se mu zkrátka stýská po něčem – to už je prostě význam toho slova STÝSKAT. Pakliže máte jen blbý pocit a nevíte, kvůli čemu, holt to nebude stýskání :-D

Georgia, já teda neříkám že si stýskám, ale občas se mi prostě stýská a basta:)
Ale stejně si myslím, že když řeknete I feel blue nebo něco podobného, hned se někdo zeptá proč a pak můžete říct po kom, po čem apod.

No jo… ale je ti pak smutně, ne že se ti stýská. :-)

Když se mi prostě stýská a basta, řeknete I AM SAD. A basta. Nebo I'M DEPRESSED. Nebo I'M UNHAPPY.

Tak si říkám, odkud nebo z čeho pochází asi to BASTA:)

To asi kvůli mně (nebo tobě? :)). Moc se omlouvám, nechtěl jsem to téma tak rozvíjet. :?

2onyd: pravděpodobně z latiny, aspoň si to myslím podle toho, že italština i španělština má podobné výrazy (basta, bastante) 8-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.