Help for English

Jak se říká použití přítomného prostého v situacích jako "I win!"

 

Úplně mi to vypadlo, tuším, že na to byl článek, ale vůbec nevím jak to najít… Věty typu “I declare this…” atd. kde je použit přítomný prostý, ačkoli by člověk čekal spíše průběhový. Nějak se tomu tuším říkalo.. Vlastně je to i případ “I think” a podobně. Díky :)

Existují tzv. Performativní slovesa , ale WIN k nim nepatří.
Tam se užije přítomný čas ve smyslu “vyhrávám, jsem vítěz”.

THINK je zase stavové sloveso. :)

I'm winning by znamenalo spíš jako: Vyhrávám. (jsem uprostřed procesu vyhrávání), prozo by to nedávalo smysl.
Ale jak ten prostý tam gramaticky vysvětlit vlastně nevím..
Připomnělo mi to scénu z Harryho Pottera, kde se něco nenadálého přihodí, co vyžaduje okamžitou reakci a Hermiona řekne: What do we do? A to je malinko jiné, ale podobné.. What are we doing by tam nedávalo smysl, ptalo by se na to uprostřed jaké činnosti se nacházíme. What are we going to do by dávalo lepší smysl, ale není v tom ta okamžitost…
Citem to chápu, ale vysvětlit to neumím, čili pokud by to tady někdo vyložil, tak si to taky ráda přečtu:)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evaoslik vložený před 4 lety

I'm winning by znamenalo spíš jako: Vyhrávám. (jsem uprostřed procesu vyhrávání), prozo by to nedávalo smysl.
Ale jak ten prostý tam gramaticky vysvětlit vlastně nevím..
Připomnělo mi to scénu z Harryho Pottera, kde se něco nenadálého přihodí, co vyžaduje okamžitou reakci a Hermiona řekne: What do we do? A to je malinko jiné, ale podobné.. What are we doing by tam nedávalo smysl, ptalo by se na to uprostřed jaké činnosti se nacházíme. What are we going to do by dávalo lepší smysl, ale není v tom ta okamžitost…
Citem to chápu, ale vysvětlit to neumím, čili pokud by to tady někdo vyložil, tak si to taky ráda přečtu:)

Pozor, What do we do? je něco jiného, viz Swan:
Occasionally the simple present is used with a future meaning when asking for and giving instructions.
Where do I pay?
What do we do now?
You go straight here, you meet up with the others and…

Děkuji Frantovi.
Prošla jsem všechny materiály, které mám (a není jich úplně málo), abych našla vysvětlení pro “I win!” a nebyla jsem úspěšná.
Nejblíž mi asi přišlo oddělení “observations and declarations” z tohoto internetového odkazu…
https://www.znanje.org/…erbs/spt.htm
Přeju hodně štěstí!:)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.