Vydáno dne 21.11.2020
Jaká další pravidla platí pro používání přítomného
prostého času.
Základní pravidla pro použití přítomného prostého času říkají, že tento čas používáme:
Pokud si nejste tímto základním použitím tohoto času jistí, přečtěte si jeden z článků pro začátečníky. V tomto článku se zaměříme na pokročilejší případy.
Vyprávění bývají nejčastěji v minulém čase. Tam se potom používá minulý prostý čas (pro jednotlivé události v ději) a případně minulý průběhový čas (pro děje probíhající na pozadí děje). Více se o těchto časech dočtete v článku Přehled časů určených pro vypravování. Vyprávění ale může být vedeno také v přítomnosti za použití přítomného přítomného prostého a průběhového času.
Klasické vyprávění v minulosti:
A little girl was living with her mother in a little house by the woods. *1 The girl wandered off into the forest and met a big hungry wolf. *2 ‘Where are you going?’ he asked her. *3
Vyprávění v přítomnosti:
A little girl is living with her mother in a little house by the woods. *4 The girl wanders off into the forest and meets a big hungry wolf. *5 ‘Where are you going?’ he asks her. *6
Jak vidíte, v přítomném vypravování se používá pro jednotlivé po sobě jdoucí události přítomný prostý čas a pro děje probíhající na pozadí se používá přítomný čas průběhový. Je to vlastně totéž co v minulosti, pouze se minulost změní na přítomnost.
Vypravování v přítomném čase se používá především tam, kde vypravěč chce, aby jeho příběh byl více dramatický, více poutavý. Posluchač či čtenář se totiž s takovým vypravováním lépe sžije, více ho prožívá, je to pro něho něco více reálného a aktuálního. Proto po tomto typu narativu někdy sahají i autoři románů a povídek. Nejčastěji se ale objevuje v těchto útvarech:
Přítomné časy se používají také v rámci sportovních komentářů. Ty vlastně také jakoby vyprávějí nějaký dramatický příběh a to příběh, který se právě odehrává. Opět tedy platí, že pro děje na pozadí budou vyjádřeny přítomným průběhovým časem a jednotlivé po sobě jdoucí události (přihrává, útočí, skóruje…) budou v přítomném čase prostém.
Ramos recovers the ball and passes to Ronaldo, Ronaldo shoots… Goal! *7
The whistle goes and it's all over! *8
Hamilton pits and Verstappen takes the lead. *9
Přítomný prostý čas se používá také v rámci novinových titulků pro události, které se staly. Mluvíme tedy o něčem v minulosti, používáme ale přítomný prostý čas.
‘U.S. Breaks Single-Day Record for New Cases’ *10
‘Trump Claims Election is Rigged’ *11
‘Pit Bull Attacks Girl, Owner Arrested’ *12
I toto vlastně můžeme brát jako vypravování děje v přítomném čase. Noviny vypráví, co se ve světě stalo.
Podobně se používá přítomný prostý čas i v rámci popisků u ilustrací a fotografií (tzv. captions). V ilustrované verzi Robinsona Crusoe by např. pod ilustrací mohla být legenda:
Robinson Crusoe discovers a footprint. *13
Toto ale nelze brát jako striktní pravidlo. V knihách se běžně setkáte s těmito popisky i v minulém čase, tedy např. v pohádce o Červené Karkulce může být ilustrace s legendou:
Passing through the wood, she encountered the Wolf. *14 (nebo encounters)
Tento čas se používá také v rámci různých návodů, instrukcí, receptů a tutoriálů. Zde lze použít buď imperativ (rozkazovací způsob), nebo právě přítomný prostý čas. Obě varianty jsou běžné.
Imperativ:
After turning off the power, take a screwdriver and remove the top cover. *15
Get off at the second stop and take the subway. *16
Přítomný čas:
After turning off the power, you take a screwdriver and remove the top cover. *17
You get off at the second stop and then it's a five-minute walk to the hotel. *18
Přítomný prostý čas se používá i pro děje v budoucnosti, které se mají stát v nějakou stanovenou dobu. Jedná se tedy o věci, které se řídí např. nějakým řádem, plánem apod.
The season ends on September 30. *19
The bus leaves at 7. Don't be late. *20
The new supermarket opens tomorrow. *21
Budoucí význam může přítomný prostý čas mít i v rámci např. podmínkových nebo časových vět:
Call me when you get there, okay? *22
I'll be there for you if you need someone to talk to. *23
O tomto se více dočtete v článku Přítomný čas místo budoucího WILL.
Přítomný prostý čas se používá také s tzv. performativními slovesy. To jsou taková slovesa, pomocí kterých zároveň provádíme nějakou činnost. Např. :
I apologize. *24 (nikoliv I'm apologizing)
I object, Your Honor! *25
I absolutely forbid it! *26
Jak vidíte, tato slovesa nejen, že něco oznamují, ale spíše danou činnost sama vykonávají. Tedy samotnou větou I apologize se dotyčný omlouvá, větou I object něco namítá, větou I forbid něco zakazuje. O těchto slovesech se více dozvíte v článku Performativní slovesa.
Vidíte, že přítomný prostý čas má daleko širší použití, než jak nás učí základní ‘poučky’. Věříme, že tento článek byl srozumitelným doplněním pro pokročilejší studenty.