Help for English

give somebody something to

 

mam otazku ohladom prekladu:
Mama mi dala peniaze, aby som kupil chlieb.

My mother gave me the money to buy a slice of bread.
My mother gave the money to me to buy a slice of bread.
je to ok?

a mozem to povedat aj s vedlajsou ucelovou vetou???
My mother gave me the money so that I bought a slice of bread.

resp.
keby som chcel niekomu povedat, ze mi mama dala prave teraz peniaze aby som…

My mother has given me the money so that … (aky cas pouzit?)

dakujem.

no slice ne, to bys koupil plátek chleba :) (bochník) chleba je „a loaf of bread“ :-)

hehe dikes, ale skor mi ide o tie casy a vyjadrenie „aby som“, ked pouzijem predpritomny + „so that“ + aky cas ??? → I have bought??? sa mi to zda divne, ked je to buducnost, ale ak je to vazba tak potom…

t.j. : My mother has given me the money so that I have bought a loaf of bread.

???

My mother gave me money to buy a loaf of bread/so that I could buy a loaf of bread.

a ked mi ich dala prave teraz, t.j. pouzijem predpritomny?

pokud to chcete zdůraznit, můžete říct „has just given me“, ale jinak myslím že by stačil i minulý

takto som sa zle vyjadril, v tejto vazbe ok:
My mother has just given me the money to buy a loaf of bread.

ale ked chcem pouzit ‚so that‘, tak v clanku popisujucom tuto vazbu sa uvadza, ze vedlajsia veta, pokial je v minulom case, musi byt tiez v minulom case a preto sa chcem uistit, ci ma byt pouzity vo vedlajsej vete tiez predpritomny, ked v hlavnej pouzijem predpritomny, t.j.

My mother has just given me the money so that .?.?.?.

som zmateny hlavne kvoli tomu, ze ta vedlajsia veta vyjadruje buducnost, no ale je to len moja pochybnost a chcem si to potvrdit.

i tak bude v té vedlejší větě „so that I could“ – bez ohledu na to, jestli v hlavní použijete minulý nebo předminulý čas.

Ten článek asi chce upozornit na to, že pokud by hlavní věta byla v budoucím čase, pak ve vedlejší po „so that“ by se dal přítomný:
I will come early so that I can help you.

dakujem

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.