Help for English

Verb Patterns

Komentáře k článku: Verb Patterns (slovesné vzorce)

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od TomasAdamek vložený před 15 lety

Dobrý den, díky vašemu článku jsem si mnohé ujasnil, ale chybí mi v něm sloveso „confess“ – platí i u něj stejná podvojnost jako u „admit“? např. „I confess (to) having difficulties with verb patterns“
Dále bych se rád zeptal, jak je to se spojením „going to go“ – podle Headway je nepřípustné, ale tolikrát jsem je už slyšel i četl od rodilých mluvčích, že mám pocit, jako by se tato norma hroutila. Pletu se?

Re:

Confess se váže pouze s předložkou TO.
Headway opravdu říká, že ‚going to go‘ je nepřípustné?
V každém případě se to používá.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od TomasAdamek vložený před 15 lety

Dobrý den, díky vašemu článku jsem si mnohé ujasnil, ale chybí mi v něm sloveso „confess“ – platí i u něj stejná podvojnost jako u „admit“? např. „I confess (to) having difficulties with verb patterns“
Dále bych se rád zeptal, jak je to se spojením „going to go“ – podle Headway je nepřípustné, ale tolikrát jsem je už slyšel i četl od rodilých mluvčích, že mám pocit, jako by se tato norma hroutila. Pletu se?

Re:

o GOING TO GO máme článek (polovičatá pravidla 2).

Žádný rodilý mluvčí by snad neřekl, že tato běžná vazba je nepřípustná. Říkají to ale často čeští učitelé. Myslím, že to HEADWAY určitě nebude učit špatně.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 15 lety

Re:

o GOING TO GO máme článek (polovičatá pravidla 2).

Žádný rodilý mluvčí by snad neřekl, že tato běžná vazba je nepřípustná. Říkají to ale často čeští učitelé. Myslím, že to HEADWAY určitě nebude učit špatně.

Re: Re:

Děkuji za vysvětlení a odkaz na článek, New Headway Elementary str. 92 (nebo 93 v Third Edition)tam má opravdu „usually“, ačkoli nápadné přeškrtnutí „going to go“ a „going to come“ mimoděk sugeruje jejich nepřípustnost, odtud asi unáhlené závěry českých učitelů…

Re: TO/FOR, THAT/SO THAT

SO THAT = aby
THAT = že
Tam je velký rozdíl.

s TOO se váže infinitiv
too polluted to support

Re: TO/FOR, THAT/SO THAT

určitě o tom najdete zmínku v článku o účelových větách.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví vojcl
Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 15 lety

Re: TO/FOR, THAT/SO THAT

SO THAT = aby
THAT = že
Tam je velký rozdíl.

s TOO se váže infinitiv
too polluted to support

Re: Re: TO/FOR, THAT/SO THAT

Děkuji, too se váže s infinitivem a v ten druhý příklad je obdobný?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od vojcl vložený před 15 lety

Re: Re: TO/FOR, THAT/SO THAT

Děkuji, too se váže s infinitivem a v ten druhý příklad je obdobný?

Re: Re: Re: TO/FOR, THAT/SO THAT

ano

I am fed up with studying verb patterns day by day.
:D

,,Očekávám že dorazíš v pondělí´´Mohu to přeložit i tímto způsobem?:I expect you to come on friday?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od YURY vložený před 15 lety

,,Očekávám že dorazíš v pondělí´´Mohu to přeložit i tímto způsobem?:I expect you to come on friday?

Re:

Ano. Jen pátek má velké F…

to co zde bylo řečeno s suggest, platí to i u recommend?
She suggested going to the cinema.
Kdyby však navrhla, aby šel do kina třeba ON a zmínila to ve větě, správná věta by byla
She suggested that he should go to the cinema.
nebo
She suggested that he go to the cinema.
Popřípadě
She suggested that he went to the cinema.
Špatně by pak bylo

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Battlefield vložený před 15 lety

to co zde bylo řečeno s suggest, platí to i u recommend?
She suggested going to the cinema.
Kdyby však navrhla, aby šel do kina třeba ON a zmínila to ve větě, správná věta by byla
She suggested that he should go to the cinema.
nebo
She suggested that he go to the cinema.
Popřípadě
She suggested that he went to the cinema.
Špatně by pak bylo

Re:

Recommend je na tom stejně.
Ale nechápu konec vašeho komentáře: „Špatně by pak bylo…“

Overeni

Kde se da overit s cim se dane sloveso poji (gerundium, infinitiv…)? Zkousel jsem projit muj slovnik a tam jsem to nedohledal.

Kdyby jste vedeli o necem online pripadne o pocitacovem programu bylo by to idealni. Dekuji : )

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MPeli vložený před 15 lety

Overeni

Kde se da overit s cim se dane sloveso poji (gerundium, infinitiv…)? Zkousel jsem projit muj slovnik a tam jsem to nedohledal.

Kdyby jste vedeli o necem online pripadne o pocitacovem programu bylo by to idealni. Dekuji : )

Re: Overeni

Kvalitní výkladový slovník. V něm najdete i spoustu jiných užitečných informací, kolokace apod.

Podívejte se u nás na recenze slovníků. Já osobně doporučuji nový Longman, u kterého je dokonce DVD-ROM, kde najdete 2GB dat. Koupíte papírový slovník včetně DVD, nainstalujete a hotovo :-)

Re: Re:

to nemělo znamenat nic, jen jsem to omylem zkopíroval jaksi navíc.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.