Help for English

Verb Patterns

Komentáře k článku: Verb Patterns (slovesné vzorce)

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od alex789 vložený před 14 lety

Učí mě řídit auto. = He is teaching me to drive a car.

Je to tak?

Re:

Ano, nebo ‚teaching me how to drive‘

Re: Re: chybka?

aha, trochu jsem pohledal a zase jsem o něco chytřejší:-) díky

přehled

Článek je super pro celkový přehled a narozdíl od některých lidí, co si stěžují na jeho délku, si ji chválím.
Pokud se někdo AJ aktivně věnuje, tak spoustu z těch vazeb tady uvedených zná z praxe a příjdou mu intuitivní, protože se s nimi pravidelně setkává v AJ textech, filmech, seriálech apod.
Lidé, kteří se AJ „učí“ převážně stylem zapamatování si definic a pravidel někde napsaných, pak pochopitelně remcají na délku, protože se tolik informací nedá stylem, kterým jsou zvyklí se „učit“, naučit.

dobrý den, chci se zeptat, zda lze obejít gerundium např
She remembers being there.
She remebers that she was there.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 14 lety

dobrý den, chci se zeptat, zda lze obejít gerundium např
She remembers being there.
She remebers that she was there.

Re:

Jistě, ale to už se pak nejedná o slovesný vzorec ale o vedlejší větu.

děkuji,ještě se chci zeptat, jaký je přesně rozdíl mezi těmito větami?
I admitted stealing money
I admitted having stolen money,

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 14 lety

děkuji,ještě se chci zeptat, jaký je přesně rozdíl mezi těmito větami?
I admitted stealing money
I admitted having stolen money,

Re:

Toto v tomto článku bohužel není. Byl by ještě delší. V druhé větě dáváte důraz na to, že se to stalo v minulosti. Občas to není třeba zdůrazňovat (podle kontextu).

Recommend

Nechci vypadat jako „nitpicker“, ale recommend se jednak pojí s gerundiem, ale i s infinitivem bez to. Proto bych jej možná neuváděl pouze s gerundiem, ale je to něco navíc, když se použije gerundium, je to správně vždy, ale rovněž se používá již zmíněný infinitiv bez to.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Kařízek vložený před 14 lety

Recommend

Nechci vypadat jako „nitpicker“, ale recommend se jednak pojí s gerundiem, ale i s infinitivem bez to. Proto bych jej možná neuváděl pouze s gerundiem, ale je to něco navíc, když se použije gerundium, je to správně vždy, ale rovněž se používá již zmíněný infinitiv bez to.

Re: Recommend

Myslíte třeba ‚I recommend that you go‘?
To ale není klasický vzorec ‚s infinitivem‘.

Nebo byste řekl ‚I recommend go‘? Což by byl infinitiv, ale takhle se toto sloveso nepoužívá.

RECOMMEND je na tom podobně jako SUGGEST.

Recommend a Longman

Ne, myslím normálně, např. I recommend you take an umbrella in case it rains. Jinak I recommend taking an umbrella in case it rains. Nepřijatelné to take. Nakonec jsem si vybral ten Longman, na který jste psal review.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Kařízek vložený před 14 lety

Recommend a Longman

Ne, myslím normálně, např. I recommend you take an umbrella in case it rains. Jinak I recommend taking an umbrella in case it rains. Nepřijatelné to take. Nakonec jsem si vybral ten Longman, na který jste psal review.

Re: Recommend a Longman

Ale klasický ‚slovesný vzorec‘ je:

A – gerundium
B – infinitiv (s TO nebo bez TO)

Z těchto dvou možností je RECOMMEND v první kategorii.

Ale jak jsem psal, stejně jako například SUGGEST a jiná slovesa se může vázat i jinak, ale není to prostě v sekci INFINITIV.

Nebo mám podle vás dát RECOMMEND do sekce ‚Slovesa následovaná infinitivem bez TO‘? To by bylo hodně mimo.

Napíšu ale do článku pod žárovku poznámku. Ostatně už se to tady řešilo v komentářích o několik řádků výše.

Označení

Ne, jen bych to dle mého názoru jinak upravil, třeba tam dal hvězdičku, aby studenty trklo, že tam nemusí být vždy gerundium, ale vážně, v textu jsem nic o recommend nenašel. Sice jsem tento článek četl před rokem, ale nedávno jsem pátral právě po recommend, ale pořádně to bylo právě popsané v mém výkladovém slovníku, jelikož zde bylo jenom v sekci s gerundiem. Jinak výborný a obsáhlý článek, beze sporu.

Vyhledání recommend

Tak se omlouvám, dal jsem si vyhledávání v textu, už jsem to našel…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Kařízek vložený před 14 lety

Vyhledání recommend

Tak se omlouvám, dal jsem si vyhledávání v textu, už jsem to našel…

Re: Vyhledání recommend

Není třeba se omlouvat, tu poznámku jsem tam doplnil až pak. Jen mě trochu rozhodilo vaše tvrzení, že se pojí s infinitivem…

Jinak jsem tam právě ještě přidal odkaz na jiný článek na našem webu, kde se o tomto dozvíte víc.

Článek o konjunktivu

Pokud myslíte článek o konjunktivu, tak ten jsem četl dávno… Jinak přímo v Cambridge Advanced Learner's Dic­tionary je u recommend něco ve smyslu: Používejte po slovesu gerundium. Ale rovněž můžete použít infinitiv bez to. Takže Vás teď nechápu, když říkáte, že se nepojí s infinitivem.

Jinak myslím, že jsem četl všechny vaše články, tím myslím všechny na HFE. :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.