Help for English

Předpřítomný čas

Komentáře k článku: Předpřítomný čas

 

Fotbal

Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat na následující situaci: probíhá zápas, fauloval jsem protivníka. Chci říci rozhodčímu, že to nebyl faul. Podle toho, že se to stalo nedávno, v poslední době, použil bych tedy předpřítomný čas, tzn. řekl bych „I haven´t touched (fouled) him“? Nebo by se použil čas minulý (I did not touch him)? Osobně bych řekl, že předpřítomný. Děkuji za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Salamo vložený před 13 lety

Fotbal

Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat na následující situaci: probíhá zápas, fauloval jsem protivníka. Chci říci rozhodčímu, že to nebyl faul. Podle toho, že se to stalo nedávno, v poslední době, použil bych tedy předpřítomný čas, tzn. řekl bych „I haven´t touched (fouled) him“? Nebo by se použil čas minulý (I did not touch him)? Osobně bych řekl, že předpřítomný. Děkuji za odpověď.

Re: Fotbal

Použil byste minulý. Protože v momentě, kdy se zdálo, že jste ho fauloval, tak v ten moment jste to neudělal.

Kdybyste použil předpřítomný, tak byste v podstatě řekl, že jste se ho ještě nedotkl.

Ve větě v předpřítomném čase však nikdy nesmí být časové určení v minulosti (např. yesterday), potom je nutné použít minulý čas.

Toto je citace „závěrem“tohoto článku.Někde jsem četl,že u předpřítomného času být toto časové vyjádření minulosti být může za předpokladu,že hlavním ukazatelem není to kdy,ale jestli toto nadále trvá.Příklad: Tento klobouk jsem si koupil včera.Je sice pravda,že to bylo včera, nicméně to hlavní je, že vlastnictví k tomuto klobouku nadále trvá.Takže mohlo by být? This hat I've bought yesterday.

Poděkování

Musím Vám poděkovat za tyhle skvělé stránky a hlavně za ochotu vysvětlit jednotlivé gramatické jevy. :-)

Dobrý den, chci se zeptat, jestli se spojením HOW LONG může být obyčejný prostý čas např. How long do you study English? Kamarád, který byl v Americe, mi tvrdil, že se to běžně používá, ale já bych dala.
How long have you been studying?

Ahoj…Mohu použít PP když někoho potkám, pozdravíme se a pak použiju větu: Dlouho jsem vás neviděla, jak jste se měli?, I have not seen you recently. How have been you?.......Přijde mi to zvláštní, ale ptám jak se měli do teď. tkaže předpřít.č. ano či ne

A bude správně věta
naposledy jsem pracovala jako vedoucí než jsem se stala matkou (a jsem i nyní dosud na plný úvazek)
I worked as a team leader, before I have become a mother… je to správně ?? Thanks

prosim Vas
veta je mrtvy uz 20 rokov
He has been dead dead for 20 years.
Je to dobre alebo skorej pritomny cas?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Slovac vložený před 12 lety

prosim Vas
veta je mrtvy uz 20 rokov
He has been dead dead for 20 years.
Je to dobre alebo skorej pritomny cas?

Je to zcela spravne, ale „dead“ tam ma byt pouze jednou. Asi preklep.

prosím vás, je zde na stránkách i článek o dokonavosti? Myslím tím tento typ vět:
Let's wait here until Peter has arrived. I'll come and see you when I've finished work.

myslím, že zatím ne, spíše zmínky u např. časových vět apod.

Dobře je to vidět i v té reklamě na to kafe, kdy si ten herec George Clooney dělá kávu, příjde za ním jedna slečna a říká mu: „I have seen all your films.“ Má s tím, že ty filmy viděla zkušenosti a proto předpřítomný čas. Nelze si myslet, že se dívala na všechny jeho filmy v kuse (by se musela dívat na TV přes sto hodin v kuse) a potom toho herce hned potkala a proto použila předpřítomný čas.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lass vložený před 12 lety

Dobře je to vidět i v té reklamě na to kafe, kdy si ten herec George Clooney dělá kávu, příjde za ním jedna slečna a říká mu: „I have seen all your films.“ Má s tím, že ty filmy viděla zkušenosti a proto předpřítomný čas. Nelze si myslet, že se dívala na všechny jeho filmy v kuse (by se musela dívat na TV přes sto hodin v kuse) a potom toho herce hned potkala a proto použila předpřítomný čas.

on pravděpodobně ještě nějaké filmy natočí. Podobně jako v článku věta o spisovateli Kingovi a Shekaspeareovi

předpřítomný čas neříká nic o tom, že by to bylo v kuse. prostě je ‚už viděla‘.

To je úplně nádherně vysvětlené, díky!!! Přehledně, jednoduše a srozumitelně.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.