Help for English

proof vs evidence

 

jaký je rozdíl mezi těmito důkazy: proof vs. evidence?

Chápu to takto: evidence – obecně mluví o (nějakých) důkazech
proof – kontrétně o jednom usvědčujícím důkazu

Ale jak přeložit do češtiny např. tyto věty :-?:

To have proof you need evidence. If you have enough evidence then you have proof.

For example if the Police were looking for a murderer and they found a man with blood on his hands. That would be one piece of evidence. If they found a knife in his pocket, that would be more evidence.

When they have enough evidence they have proof.

Ten výklad to hezky vysvětluje. Podle výše uvedeného textu je proof soubor jednotlivých důkazů (jednotlivý důkaz = evidence), na jehož základě je možné někoho odsoudit. Ale podle slovníku jsou to synonyma…

Synonyma to určitě nejsou. Podle kterého slovníku jsou to synonyma?

Taky mě to zaskočilo: entry 1

já jsem to brala jako synonyma v češtině – obojí se překládá jako “důkaz”. Proto jsem se ptala jak to říct česky, aby ve větě nebylo: abyste měli důkaz potřebujete mít důkaz

  1. To have proof you need evidence.

    (abyste mohli něco prokázat, potřebujete mít důkaz. …) – Ale přeložit proof podstatným jménem, to fakt nevím jak se vymáčknout :-(

  2. When they have enough evidence they have proof.

    (Když mají dostatek důkazů, mají jistotu, že jimi něco prokáží.)

…jde mi hlavně o to, pochopit rozdíl mezi proof a evidence a jak je používat.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 11 lety

Taky mě to zaskočilo: entry 1

Samozřejmě v některých kontextech je to zaměnitelné, proto lze říci, že to někdy mohou být synonyma. Ale stejné to není. Ani definici ta dvě slovíčka nemají přeci stejnou.

Oxfordský studijní thesaurus o tom říká:

Evidence is what makes you believe that sth is true, proof shows that sth is true in a way that no one can argue against.

2 jarmi: V techto pripadech by se to dalo prekladat jako usvedcujici material nebo prukazna skutecnost. K dukazu potrebujes usvedcujici material, prukazna fakta. Pokud mas dostatek usvedcujiciho materialu, mas dukaz.

díky

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.