Help for English

Angličtina

 

Dobré odpoledne. Potřeboval bych od vás pomoci ohledně anglického jazyka. Je mi 16 let a s angličtinou to vypadá u mně docela bledě a rád bych s tím něco udělal. Studují na SŠ v 1.ročníku. Angličtinu jsem měl na základní škole od 5. třídy,ale bohužel mi to v té době nějak nepálilo. Studium gramatiky mě bohužel zdržovalo a mátlo. Během tvoření vět,nebo konverzace jsem myslel nad pravidly,což není správné. Na SŠ na které momentálně jsem máme dvě skupiny . Lepší/Horší. Já jsem samozřejmě v té horší a vlastníme učebnici NEW ENGLISH FILE(ELEMENTARY A) Se čtením a překladem nějak velké obtíže nemám pokud znám určitou slovní zásobu a umím jí vyslovit,ale mezera ve slovní zásobě je znát,ale kdyby na mě mluvil angličan/američan tak bych mu zřejmě nerozuměl. Chci se zeptat zda je tohle pravda,ale podle mě určitě ano. http://cz.talkenglish.com/…ngRules.aspx díval jsem se na tuto stránku a prý jestliže chceme skládat zkoušky tak se máme učit gramatiku,avšak chcete-li mluvit plynule anglicky, měli byste zkusit učit se anglicky bez učení se gramatiky. Rád bych se angličtině doma věnoval,jelikož škola mi na to nestačí. Studování gramatiky bych se nebránil,avšak bych se rád učil hovorovou angličtinu viz. o pár řádku výš. Jednoduše bych se rád naučil plynule mluvit anglicky, číst, poslouchat a efektivně komunikovat a k tomu také potřebují návštěvy anglické země,ale to bohužel až v dospělosti. K plynulosti budu mít ještě daleko,ale to je to poslední na co bych momentálně myslel. Něco ke kurzům? Máte s nimi zkušenosti a je to dobrá investice? Ještě něco ohledně mé mluvy. Mám menší vadu řeči,ale když mluvím pomalu/normálně nejde to vůbec poznat,když mluvím naopak rychle tak se někdy zakoktávám ve slovech.

Ohledně knih,jelikož chci tomu věnovat svůj čas. Jaké jsou nejlepší k výběru? Samozřejmě postupně z mé situace.

Děkuji. Budu rád za každé rady.

Můj pohled:
Zkušenosti: dříve jednoroční studium angličtiny v jazykovce, nyní student angličtiny na VŠ, příležitostný kontakt s rod.mluvčími, za sebou mám maturitu a neúspěšné i úspěšné příjmačky z AJ.

Gramatika je naprosto nutná pro všechny zkoušky. Co do hovorové AJ, fakt hodně pomůže při stavbě vět. Málokdy se mi teď stane, že bych nevěděl jak něco říct. A s článkem nesouhlasím. Teď už mluvím prakticky plynule – protože z pravidel na které jsem myslel, se stali automatizmy.

Bez gramatiky – můžu říct ukázkový případ známé – skoro rok pobytu v anglii. Mluví mizerně gramaticky a neudělala by maturitu ani za mák, ale komunikovala s rodilou Britkou naprosto bez problémů.

Optimální řešení – je podle mě, co jiného, než zdravý mix. Gramatika jako je tvorba minulého času je základ pro to, abyste uměl mluvit o minulosti. V tomhle pomůžou úrovně – zde v sekci gramatika se učte gramatiky od úrovně starter po pre-intermediate a poradíte si v drtivé většině případech. A odpíchnout se můžete třeba tak, že si i koupíte knížku z CD – aktivátor. Prostě VĚTY. Né slovíčka, né gramatiku, ale věty rozdělené do nějakých okruhů. Pak si to přehrávejte a současně s knihou v ruce opakujte. Vedle máte navíc překlad. Tohle hoooodně pomáhá v pochopení jak jazyk funguje, osvojením intonace a výslovnosti, poslechu. Výborná věc.
A důraz na vaši výslovnost, aby vám nerozuměli jen češi a poslech. = když už nemůžete do anglie, tak alespoň drtit ty seriály a filmy. Můžete si pomoct anglickými titulky (nikdy né českými). A víte ještě co? Určitě dobrá je i zjednodušená (úrovňová) četba. Třeba v mé Ostravské knihovně (britském centru) mají fajnové knížky – krátké a obyčejné – základní věty a gramatické konstrukce. A když se chcete naučit mluvit, musíte mluvit . Mi pomohlo prostě to, že jsem mluvil. Ležel jsem v posteli, mluvil jsem si o tom, co jsem dělal včera. Nebo jsem si představil situaci (pozor, reálnou) třeba že zítra budu s někým mluvit a co mu asi řeknu. Prostě si celý dialog přeříkám sám. Fakt to pomůže. A reálné věci proto, protože začnete přemýšlet nad tím CO CHCETE ŘÍCT, né jen jak to chcete říct.

k Jazykovce – moje zkušenost: tragédie. Bylo to o ničem, co se týče spolužáku (nezájem, neučili se, prostě nic). Tři učitelé: jednomu jsem musel sám vysvětlovat gramatiku. Byl to podobný případ jako ta známá – neřeší ji, ale v USA neměl problém se domluvit. druhá učitelka uměla výborně gramatiku, ale její výslovnost.. prostě na bakaláře dobrý. A třetí učitel, rodilý amík – jediná výhoda.

EDIT -DOPLNĚNÍ: Souhlasím s komentářem Alisch níže (ohledně jazykovky, a trpělivosti).

Zajímavé, NEF (NEW ENGLISH FILE) je učebnice zaměřená spíš na komunikaci než gramatiku. Zkuste z ní vytěžit co nejvíce, WB (Workbook) je ideální na samostudium protože je k dispozici klíč, taky aktivity z CD k WB se často zanedbávají.
Myslím, že NEF nemá „zbytečnou“ gramatiku, takže ji napřed zkuste studovat z ní, správné odpovědi jsou v Teachersbook, možná ho najdete na webu. Vysvětlení v češtině a dodatečné testy pak zde na HFE.
Mluvení a kurzy: spíš bych se snažil dohnat lepší skupinu a příští rok přesvědčit učitele, ať Vás přeřadí. Když už se v hodině dostanete ke slovu, tak se snažte mluvit co nejdéle.

Kouknul jsem na odkaz výše, komentář k doporučení co ta mají:
„neučte se slovíčka ale věty“ lze souhlasit, učit se slovíčka co mi „vygeneroval PC“ se mi moc neosvědčilo. Vypisoval jsem neznámá slovíčka z NEF (viděl jsem je v kontextu) a ty se pak učil. Zásadní je se ke slovíčku ve správnou chvíli vrátit, jinak je zapomenete. Na tohle vyzkoušejte program „English Me“ od tvůrců HFE, má ke slovíčkům i příkladové věty.
„nepřekládejte“: ještě dlouho budete „překládat“ tzn.přemýšlet v češtině a pak to převádět do angličtiny. Tady se mi osvědčilo místo „překládání“ skládat věty v pořadí dle nastudovaného slovosledu, brzy si to zautomatizujete viz výše.
„čtení a poslouchání nestačí“ jde o aktivní a pasivní znalost. Mně výše doporučené „ležet na posteli a mluvit o tom co jsem dělal nevyhovuje“. Spíš jsem modifikoval věty u nich vím, že jsou dobře. Zdrojů je málo, dobrá je kniha „soubor poslechových cvičení“ viz: http://www.albatrosmedia.cz/…ound-d2.html
Nesourodá sbírka CZ/ENG vět je zde: http://bkc.mikovice.com/psych_files.pdf
Taky zkuste kounout na: http://www.helpforenglish.cz/…ove-ucebnice

Prosím našli by jste mi ty nejlepší,nezbytné a velmi důležité učebnice,WB k studiu,kterému se budu věnovat doma. Investice do anglického jazyka je ten nejlepší způsob,co může být. Jednoduše se chci naučit perfektně anglicky,jelikož když se dokážu domluvit pak to lze půjde i samo.Jak se říká není to dřina,ale zábava. Děkuji. Stačí odkazy.

A ano dostal jsem k té učebnici CD.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Můj pohled:
Zkušenosti: dříve jednoroční studium angličtiny v jazykovce, nyní student angličtiny na VŠ, příležitostný kontakt s rod.mluvčími, za sebou mám maturitu a neúspěšné i úspěšné příjmačky z AJ.

Gramatika je naprosto nutná pro všechny zkoušky. Co do hovorové AJ, fakt hodně pomůže při stavbě vět. Málokdy se mi teď stane, že bych nevěděl jak něco říct. A s článkem nesouhlasím. Teď už mluvím prakticky plynule – protože z pravidel na které jsem myslel, se stali automatizmy.

Bez gramatiky – můžu říct ukázkový případ známé – skoro rok pobytu v anglii. Mluví mizerně gramaticky a neudělala by maturitu ani za mák, ale komunikovala s rodilou Britkou naprosto bez problémů.

Optimální řešení – je podle mě, co jiného, než zdravý mix. Gramatika jako je tvorba minulého času je základ pro to, abyste uměl mluvit o minulosti. V tomhle pomůžou úrovně – zde v sekci gramatika se učte gramatiky od úrovně starter po pre-intermediate a poradíte si v drtivé většině případech. A odpíchnout se můžete třeba tak, že si i koupíte knížku z CD – aktivátor. Prostě VĚTY. Né slovíčka, né gramatiku, ale věty rozdělené do nějakých okruhů. Pak si to přehrávejte a současně s knihou v ruce opakujte. Vedle máte navíc překlad. Tohle hoooodně pomáhá v pochopení jak jazyk funguje, osvojením intonace a výslovnosti, poslechu. Výborná věc.
A důraz na vaši výslovnost, aby vám nerozuměli jen češi a poslech. = když už nemůžete do anglie, tak alespoň drtit ty seriály a filmy. Můžete si pomoct anglickými titulky (nikdy né českými). A víte ještě co? Určitě dobrá je i zjednodušená (úrovňová) četba. Třeba v mé Ostravské knihovně (britském centru) mají fajnové knížky – krátké a obyčejné – základní věty a gramatické konstrukce. A když se chcete naučit mluvit, musíte mluvit . Mi pomohlo prostě to, že jsem mluvil. Ležel jsem v posteli, mluvil jsem si o tom, co jsem dělal včera. Nebo jsem si představil situaci (pozor, reálnou) třeba že zítra budu s někým mluvit a co mu asi řeknu. Prostě si celý dialog přeříkám sám. Fakt to pomůže. A reálné věci proto, protože začnete přemýšlet nad tím CO CHCETE ŘÍCT, né jen jak to chcete říct.

k Jazykovce – moje zkušenost: tragédie. Bylo to o ničem, co se týče spolužáku (nezájem, neučili se, prostě nic). Tři učitelé: jednomu jsem musel sám vysvětlovat gramatiku. Byl to podobný případ jako ta známá – neřeší ji, ale v USA neměl problém se domluvit. druhá učitelka uměla výborně gramatiku, ale její výslovnost.. prostě na bakaláře dobrý. A třetí učitel, rodilý amík – jediná výhoda.

EDIT -DOPLNĚNÍ: Souhlasím s komentářem Alisch níže (ohledně jazykovky, a trpělivosti).

Bez gramatiky – můžu říct ukázkový případ známé – skoro rok pobytu v anglii. Mluví mizerně gramaticky a neudělala by maturitu ani za mák, ale komunikovala s rodilou Britkou naprosto bez problémů.

  • Tam ale čistě záleží na trpělivosti rodilého mluvčího. Ony se možná dohodly bez problémů (Čemuž úplně něvěřím:) Ale posluchač musel vynaložit dost úsilí, aby pochopil. Samozřejmě že to bez gramatiky nějak jde, ale pokud má člověk aspoň trochu slitování s ostatními, gramatiku se naučí.

K pomaturitním na jazykovce – záleží na učitelích i jazykovce. Já měla asi štěstí a za ten rok do mě nalili hodně a ještě víc mě rozmluvili. Chce to sondovat po známých.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Joshuax vložený před 11 lety

Prosím našli by jste mi ty nejlepší,nezbytné a velmi důležité učebnice,WB k studiu,kterému se budu věnovat doma. Investice do anglického jazyka je ten nejlepší způsob,co může být. Jednoduše se chci naučit perfektně anglicky,jelikož když se dokážu domluvit pak to lze půjde i samo.Jak se říká není to dřina,ale zábava. Děkuji. Stačí odkazy.

A ano dostal jsem k té učebnici CD.

Pokud jste v prvním ročníku SŠ, tak se soustřeďte na předměty ze kterých budete maturovat a pak ty, které Vás „budou živit“ – samotná angličtina je při hledání zaměstnání po SŠ málo. Angličtina je důležitá, u nás ve firmě ji považujeme u absolventů za samozřejmou, ale ne základní. Se strojařem, co nepřečte výkres apod. nebo elektrikářem co neudělá zkoušky z vyhlášky 50 apod. se rozloučíme i kdyby měl z angličtiny FCE.
NEF jsou opravdu dobré učebnice, dokud nedoženete lepší skupinu (předpokládám, že mají NEF vyšší level) tak bych nic jiného nehledal. Až je doženete, tak se znovu ozvěte. Je to kniha do kurzu, při samostudiu tedy hledejte dovysvětlení aktuálního problému zde na HFE a zejména testy zde na HFE abyste měl zpětnou vazbu, zda jste dobře pochopil.
Pro odkazy na tréning poslechu prostudujte topic fóra, co jsem uváděl na konci prvního příspěvku.

No my máme časopisy Gate A1-A2 levels a ta lepší skupina Bridge,jelikož mají vyšší úroveň,ale to rozdělování skupin proběhlo pomocí rozřazovacích testů,ale Bridge bychom také za chvílí měli mít. A ano jsme spíš zaměření na konverzaci,ale gramatika je taky u nás nezbytná a věnujeme se jí,ale spíš se učíme správnou britskou výslovnost a slovní přízvuk a komunikovat samozřejmě. Za rok bychom měli mluvit v hodinách většinou anglicky.

Podívám se na tu gramatiku tady na stránce od Starter. Děkuji za všechny rady. Nesmírně si toho vážím.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.