Help for English

Předbudoucí průběhový čas vs. budoucí průběhový

 

Dobrý večer,

v zadání jsem narazil na tuto překladovou větu:

Tou dobou, co to zjistíš, budeme my dva už spát.

Možné odpovědi:

a) By the time you find it out, both of us will already be sleeping.

b) By the time you’ll find it out, both of us will have been sleeping.

c) By the time you find it out, both of us will already have slept.

d) By the time you find it out, both of us will already sleep.

Nemůžu o sobě tvrdit, že jsem zrovna znalcem předbudoucího času, ale mohl by mi někdo vyvětlit, proč má být správná odpověď a)? Pokud jsem systém správně pochopil, budoucí průběhový indikuje po sobě následující děje, naproti tomu předbudoucí indikuje, že až se odehraje jedna událost, druhá už proběhla nebo odstartovala. Větu bych asi osobně přeložil takto:

By the time you find out, we'll both already have been sleeping.

Děkuji za pomoc. :)

Podle mě je to proto, že by the time neznamená tou dobou, ale spíše (dříve) než.

Ještě (dříve) než to zjistíš, budeme my dva už spát. Tato věta jednoduše vyjadřuje, že jedna věc se stane dříve než druhá věc (zjistíš to poté co mi už budeme spát). Kdyby místo “by the time” bylo “when” nebo “at the time”, potom by tam byl předbudoucí průběhový čas.

Ale raději ještě počkej na potvrzení ostatních. ;-)

By the time you find it out, both of us will already be sleeping.

Až to zjistíš… tou dobou bude něco probíhat (už budeme spát). Věta neříká jak dlouho, tj. budoucí čas průběhový je zde správně.

Kdybychom uvedli jak dlouho už budem spát, pak by byl namístě předbudoucí čas průběhový.

By the time you find out, we both will have been sleeping for 6 hours.

Takhle to chápu já, více v článku o předbudoucím čase průběhovém.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Josef vložený před 9 lety

By the time you find it out, both of us will already be sleeping.

Až to zjistíš… tou dobou bude něco probíhat (už budeme spát). Věta neříká jak dlouho, tj. budoucí čas průběhový je zde správně.

Kdybychom uvedli jak dlouho už budem spát, pak by byl namístě předbudoucí čas průběhový.

By the time you find out, we both will have been sleeping for 6 hours.

Takhle to chápu já, více v článku o předbudoucím čase průběhovém.

Podle mě se předbudoucí čas dá použít i pokud není uvedeno jak dlouho daný děj probíhá. Např. když by tam bylo when:

When you you find it out, both of us will be sleeping.
- Tato věta naznačuje, že v okamžiku kdy něco zjistíš, my budeme spát (je i možné, že usneme v tom určitém okamžiku).

When you find it out, both of us will have been sleeping.
- Kdežto tato věta naznačuje, že v okamžiku kdy něco zjistíš, my už dávno/nějakou dobu budeme spát.

Tady jde ale pouze o to, že ty ostatní odpovědi v prvním příspěvku jsou chybné.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 9 lety

Tady jde ale pouze o to, že ty ostatní odpovědi v prvním příspěvku jsou chybné.

Nejde. Jinak bych nežádal o vysvětlení. Protože když jsem větu viděl poprvé, okamžitě mi naskočilo to, co Nevim123 popisuje v druhém příkladu, proto jsem se taky ptal. :)

Jenže v zadání je "by the time you will find it out, both of us will have been sleeping… proto věta není správně.

Ano, to vidím a vím. Když se podíváte do prvního příspěvku na poslední větu, zjistíte, na co se ptám. :)

Dobře, omlouvám se. Ohledně toho, také bych použil předbudoucí.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ing. Tomáš Smutný vložený před 9 lety

Nejde. Jinak bych nežádal o vysvětlení. Protože když jsem větu viděl poprvé, okamžitě mi naskočilo to, co Nevim123 popisuje v druhém příkladu, proto jsem se taky ptal. :)

Rozumím tomu dobře, že Vy se domníváte, že věta v zadání, tedy a), je špatně?

Jinak diskuse na podobné téma je zde: http://www.helpforenglish.cz/…-by-the-time

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 9 lety

Rozumím tomu dobře, že Vy se domníváte, že věta v zadání, tedy a), je špatně?

Jinak diskuse na podobné téma je zde: http://www.helpforenglish.cz/…-by-the-time

Nemůžu tvrdit, že je špatně. Zjevně není, i když bych zvolil úplně jiné řešení. Když jsem viděl zadání, tak z toho, co jsme probírali, mi hned naskočil předbudoucí průběhový, a začal jsem se po něm shánět. Pak jsem logicky došel k odpovědi a), i když se mi to moc nelíbilo. Nicméně to bude správně, když se na tom shodlo více lidí. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.