Help for English

Are you... vs Do you...

 

Dobrý den, potřeboval bych vysvětlit, kdy se v otázce používá Are you… a kdy Do you…?

spravně je: Are you hungry? nebo Do you have hungry? ja porad nvm kdy se pouziva ‘Are’ a kdy ‘Do’…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jukot vložený před 9 lety

spravně je: Are you hungry? nebo Do you have hungry? ja porad nvm kdy se pouziva ‘Are’ a kdy ‘Do’…

Správně je “Are you hungry?”. V AJ tedy doslova říkáme “jsem hladový”, na rozdíl od českého “mám hlad”. Podobně např. be thirsty = být žiznivý, mít žízeň.

Viz článek “Časté chyby: Slovesa BÝT a MÍT”.

Are you… ? = tvar are je od slovesa to BE = BÝT, čili česky “Jsi…?”
např.
Are you at home? = Jsi doma?
Are you busy? = Jsi zaneprázdněny?
Are you seventeen? = Jsi sedmnáctiletý? (= Je ti 17?)
Are you hungry? = Jsi hladový? (Máš hlad?)
Are you okay? = Jsi v pořádku?

nebo to taky může být část přítomného času průběhového: Are you waiting for someone? TTT Are you reading something interesting? TTT Are you having a good time? TTT Více viz článek Přítomný čas průběhový.

Do you… je začátek (první složka – pomocná) otázky přítomného prostého času – čili dějů vyjadřujících opakující se činnosti, návyky, stavy a pocity:
Do you have a sister? = Máš sestru?
Do you eat tomatoes? = Jíš rajčata?
Do you know him? = Znáš ho?
Do you go to parties? = Chodíš na večírky?
Do you hear me? = Slyšíš mě?

Více viz Přítomný čas prostý. A samozřejmě již uvedené články. Klidně se ptejte dál, když to nebude jasné.

Pokud je sloveso být , tak je is nebo are.
Ostatní slovesa mají vždy pomocné sloveso do ( kromě slovesa have v britské angličtině, kde se otázka tvoří pomocí předpřítomného času – Have you got a dog?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cheerry vložený před 9 lety

Pokud je sloveso být , tak je is nebo are.
Ostatní slovesa mají vždy pomocné sloveso do ( kromě slovesa have v britské angličtině, kde se otázka tvoří pomocí předpřítomného času – Have you got a dog?

To není úplně přesné. Např. modální slovesa DO nepoužívají (viz článek Modální slovesa).

Děkuji všem, už se v tom trochu orientuju.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.