Help for English

Dopis od prezidenta Zemana

 

Ahoj všichni. Na internetu se rozhořela diskuze týkající se dopisu od prezidenta Zemana blahopřející nově zvolenemému prezidentu USA. Chtěl bych se vás zeptat, zdali ve všemi komentáří (korekturami) od pana překladatele Jana Zasadila souhlasíte. Mluvčí prezidenta Ovčáček uvedl, že korekturu dopisu provedla rodilá Američanka. Zajímalo by mne například enjoy vs have been enjoying.

Odkaz zde: http://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?…

Děkuji všem za příspěvky

Souhlasím asi se vším. Enjoy není vyloženě špatně, ale “have been enjoying” je myslím lepší, protože to vyjadřuje, že tomu doposud tak bylo/je. Ale alespoň je vidět, že to psal sám a to se cení, ne? :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 8 lety

Souhlasím asi se vším. Enjoy není vyloženě špatně, ale “have been enjoying” je myslím lepší, protože to vyjadřuje, že tomu doposud tak bylo/je. Ale alespoň je vidět, že to psal sám a to se cení, ne? :-D

OK. No těžko říct, jestli to psal sám. :-D . Dík.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 8 lety

Souhlasím asi se vším. Enjoy není vyloženě špatně, ale “have been enjoying” je myslím lepší, protože to vyjadřuje, že tomu doposud tak bylo/je. Ale alespoň je vidět, že to psal sám a to se cení, ne? :-D

Netroufám si hodnotit ten dopis, já bych určitě vyplodila něco horšího. Ovšem považuju za hrozné, když se diletantsví považuje za přednost. Když náhodou slyším ve zprávách hlavu našeho státu mluvit hrdě anglicky, zacpávám si uši a prchám z místnosti (hledání ovladače by trvalo nějaký čas).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od dasado vložený před 8 lety

Netroufám si hodnotit ten dopis, já bych určitě vyplodila něco horšího. Ovšem považuju za hrozné, když se diletantsví považuje za přednost. Když náhodou slyším ve zprávách hlavu našeho státu mluvit hrdě anglicky, zacpávám si uši a prchám z místnosti (hledání ovladače by trvalo nějaký čas).

Ano výslovnost Zemana je slabší, ale schopnost komunikovat není vůbec špatná. Vzhledem k tomu, že příspup k anglicky psaným věcem byl obecně velice malý, tak, když to srovnám se některými, kteří prošli 12–13 lety studia na ZS a SŠ, tak smekám. Kudos!
Myslím, že problém se Zemanem je úplně někde jinde!
Ostatně, když si poslechnete Ivanku Trumpovou ve svých několika prvních letech v U.S., tak to taky hrozně trhalo uši. Když už jsme u toho, mně osobně trhá uši i Trumpova mluva, srovnám-li to s Obamou, Clintonovou.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 8 lety

Ano výslovnost Zemana je slabší, ale schopnost komunikovat není vůbec špatná. Vzhledem k tomu, že příspup k anglicky psaným věcem byl obecně velice malý, tak, když to srovnám se některými, kteří prošli 12–13 lety studia na ZS a SŠ, tak smekám. Kudos!
Myslím, že problém se Zemanem je úplně někde jinde!
Ostatně, když si poslechnete Ivanku Trumpovou ve svých několika prvních letech v U.S., tak to taky hrozně trhalo uši. Když už jsme u toho, mně osobně trhá uši i Trumpova mluva, srovnám-li to s Obamou, Clintonovou.

ad 12–13 let studia – to je mnohdy vyloženě formální záležitost v rámci plnění osnov, ale co se v těch školách učí… třeba my jsme se na ZŠ učili jenom hotové věty a “vymejšlet si věty” bylo zakázané (mohli byste udělat chybu!); měla jsem to tak zafixované, že jsem kvůli tomu neudělala přijímačky na osmileté gymnázium, myslela jsem si že “vymyslet si věty” je hrozný prohřešek a že “by se to řešilo” (podobně jako kdybych tam napsala sprostá slova). Učebnice akorát “projecty” které byly komplet v angličtině, takže samouk z toho nepochopil nic (rodiče anglicky neumí).

Na druhém stupni se to zase omezilo na to, že všechny texty předčítal jeden kluk, který anglicky uměl. Učitelka na konci akorát řekla “takhle to má vypadat!”; z toho jsem vždycky byla nepříčetná, protože on se to samozřejmě nenaučil sám, rodiče mu platili kroužek

Takže za sebe to počítám že jsem na ZŠ + SŠ měla pět let angličtiny, ačkoli formálně to bylo 11 let.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 8 lety

Ano výslovnost Zemana je slabší, ale schopnost komunikovat není vůbec špatná. Vzhledem k tomu, že příspup k anglicky psaným věcem byl obecně velice malý, tak, když to srovnám se některými, kteří prošli 12–13 lety studia na ZS a SŠ, tak smekám. Kudos!
Myslím, že problém se Zemanem je úplně někde jinde!
Ostatně, když si poslechnete Ivanku Trumpovou ve svých několika prvních letech v U.S., tak to taky hrozně trhalo uši. Když už jsme u toho, mně osobně trhá uši i Trumpova mluva, srovnám-li to s Obamou, Clintonovou.

No Trump má takovou tu “vidláckou” angličtinu. Třeba mluvený projev Hillary je pro uši rajská hudba :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.