Help for English

Vazba there is/are, absence ve starších textech?

 

Mohl by mi prosím někdo fundovaný odpovědět na tento dotaz?
Jedná se o vazbu there is /there are, respektive o její absenci na místech, kde bych jí čekala… Naposledy jsem na to narazila v biblickém prologu evangelia podle Jana: Na počátku bylo slovo, to slovo bylo u Boha atd.........:
In the beginning was the Word, the Word was with God atd........
Já bych řekla In the beginning there was the Word.
Není to poprvné, co se s tím setkávám, stalo se mi to v některých knížkách staršího data, třeba u Jane Austen…a dokonce mám pocit, že jsem na to kdysi narazila i v moderní angličtině.. tak si říkám, jestli mi zkrátka něco neuniká, něco možná i základního…
Případným respondentům velice děkuji.
EDIT: Nezvolila jsem asi zrovna dobrý příklad neboť je tam určitý člen, ale stejně mi ta věta zní prostě divně… Nemám tady teď po ruce žádný jiný příklad..zkusím ho vymyslet.. In the bathroom was a cat. Je toto v pořádku? Já bych řekla In the bathroom there was a cat. (nebo There was a cat in the bathroom…)

Je to naprosto v pořádku. Jedná se o takzvanou inverzi. Věta nezačíná typicky, a proto se přehodi podmět s prisudkem.

Děkuji. Vlastně si připadám trapně, moje Aj by měla být C2, mám CPE.....ale tohle téma mám nějak zamlžený…tak se na to zaměřím…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evaoslik vložený před 4 lety

Děkuji. Vlastně si připadám trapně, moje Aj by měla být C2, mám CPE.....ale tohle téma mám nějak zamlžený…tak se na to zaměřím…

Není se za co stydět, nikdo neví všechno. :)
Mrkněte na článek Plná inverze (podmětu a slovesa).

Děkuji:)
Už jsem na ten článek mrkala.. Mám již jasněji, nicméně se tím budu zabývat déle a kdyby mi ještě něco nebylo jasné, navážu na tuhle nit…:)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evaoslik vložený před 4 lety

Děkuji:)
Už jsem na ten článek mrkala.. Mám již jasněji, nicméně se tím budu zabývat déle a kdyby mi ještě něco nebylo jasné, navážu na tuhle nit…:)

Určitě, proto jsme tu. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.