Help for English

He ran a mile/ He read a book

 

Prosím vás, pokud řeknu následující věty a použiju minulý čas:

  1. He ran a mile.
  2. He read a book

Musejí být činnosti činnosti dokončené? Nemohlo by to znamenat jen, že jsem četl knihu a ukončil jsem tu činnost (tedy čtení), ale knihu jsem ještě nedočetl? To samé u míle. Musela být uběhnuta míle? Moc děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od marki001 vložený před 3 lety

Prosím vás, pokud řeknu následující věty a použiju minulý čas:

  1. He ran a mile.
  2. He read a book

Musejí být činnosti činnosti dokončené? Nemohlo by to znamenat jen, že jsem četl knihu a ukončil jsem tu činnost (tedy čtení), ale knihu jsem ještě nedočetl? To samé u míle. Musela být uběhnuta míle? Moc děkuji

U knihy to nutné není – přece jen to bývá činnost delší a někdy knihu ani nedočteme. Přesto lze i v případě, kdy jsem přečetl jen pár stránek, říci I read a book.

U uběhnutí míle ale taková situace není, protože přímo pojmenováváme, kolik jsme uběhli. Tam to jednoznačně dokončené je.

Vždy ale záleží na kontextu. Bez něj nelze nikdy přesně určit, jak co říci.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 3 lety

U knihy to nutné není – přece jen to bývá činnost delší a někdy knihu ani nedočteme. Přesto lze i v případě, kdy jsem přečetl jen pár stránek, říci I read a book.

U uběhnutí míle ale taková situace není, protože přímo pojmenováváme, kolik jsme uběhli. Tam to jednoznačně dokončené je.

Vždy ale záleží na kontextu. Bez něj nelze nikdy přesně určit, jak co říci.

Chtěla bych se zeptat: Pokud chci zdůraznit, že jsem knihu dočetla do konce, mohu říct “I read up the book”? Anebo se to “read up” nedá použít?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od naficka vložený před 3 lety

Chtěla bych se zeptat: Pokud chci zdůraznit, že jsem knihu dočetla do konce, mohu říct “I read up the book”? Anebo se to “read up” nedá použít?

Dočetl jsem tu knihu = I finished (reading) the book
“Read up on sth.” znamená “načíst si informace o konkrétním tématu”.

Nafička:

Viz také Dojíst, dopít, dočíst, dopsat, dodělat ….

Když zadáte vlevo nahoře slovíčko do vyhledávání (např. “dočíst”), najde Vám to i články.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.