Help for English

FOR: PRO, ZA

 

A)Nikdo to nechtěl pro Toma udělat.
B) Nikdo to nechtěl za Toma (u) dělat.

Použije se předložka for v obou případech ? Pokud ano, dá se věta B vyjádřit ještě jinak, aby bylo více patrné, že se na to Tom vyfláknul, nechtěl to dělat, nebo čekal, že to za něj udělá někdo jiný?
Díky.

Já bych asi použila „for“ a nějak to pak klarifikovala…dala tomu kontext… ale chápu, že hledáte jiné slovo… instead of mi tady moc nezní… Pro zajíavost posílám toto vlákno:
https://www.helpforenglish.cz/…stead-of-for
(mimochodem do hlavy mi teď přišlo slangové: Nobody wanted to save his ass) 🙂

Použije se předložka for v obou případech ? Ano.

Pokud ano, dá se věta B vyjádřit ještě jinak, aby bylo více patrné, že se na to Tom vyfláknul, nechtěl to dělat, nebo čekal, že to za něj udělá někdo jiný? Ano:

  • No-one wanted to do it in place of Tom
  • No-one wanted to do it on Tom's behalf.

What does that mean, ​“do it in the name of” — say the name as I do it? No. It means that I do it on behalf of him. I do it in place of him. (renovare)

  • No-one wanted to do it instead of Tom.

… other things that he would normally have done on his own, I now have to take him or do it instead of him.” (gbnews)

But normally the use of „for“ meaning za něho would be clear in the context, e.g.:

Člen ODS vulgárně urážel poslankyni STAN. Omlouvala se za něho Černochová (idnes)

  • Č apologised for him
  • Č apologised on his behalf
  • Č apologised in place of him
  • Č apologised in his stead [formal]

In the context, it's clear that „for him“ here means „za něho“, and for is certainly the best option. As evaoslik notes above, „instead of“ isn't the best choice, because místo něho doesn't necessarily mean the same as za něho. „In his stead“ is better, but rather formal.

As eva also notes, you could clarify the meaning as follows:

Here it would be clear that the meaning of „for“ is za.

Super Dane, díky moc.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.