Help for English

BUT vs HOWEVER

 

Existuje nejaky pravidlo kdy BUT neguje vetu kterou uvozuje a kdy ne?
Ze strachu, ze kvuli BUT napisu dvojity zapor radeji pouzivam HOWEVER.
Jak to tedy je?

Napr.

– I like everyone BUT you. — zde BUT neguje uvozenou vetu, nemuze to byt „BUT not you“.

– Not very nice HOWEVER it works well — radeji pouziji bezbolestny HOWEVER nez riskovat pouzitim BUT. Jaky vyznam by veta mela kdybych napsal Not very nice BUT it works well? :shock:

Důležité je vědět, že HOWEVER není spojka. Uvozuje vždy novou větu, ne vedlejší větu v souvětí.

BUT je takové univerzální, tím většinou nic nezkazíte. V esejích apod. je samozřejmě dobré používat i sofistikovanější slova, než jen ta jednoslabičná, tam se HOWEVER hodí víc. Ale není to synonymum a člověk ho musí umět používat.

Diky, to dava smysl.
Cili nejsou zadna pravidla kdy BUT neguje a kdy ne?
Jak pak ma chudak cech vedet ze veta I like everyone BUT not you neni gramaticky spravne?
Bylo by spravne napsat I like everyone BUT I don't like you?

Jenže vy pletete dohromady dva významy slova BUT.

Slovo BUT ve významu ‚ale‘ se používá stejně, jako v češtině ALE.
Slovo BUT má ale také význam ‚kromě‘, ‚až na‘, a to je něco jiného.

Věta:
I like everyone but not you – to je dobře, tady to je ALE – ale ne tebe.
I like everyone but you – to je taky dobře, tady to není ALE, ale KROMĚ – mám rád všechny kromě tebe.

Ahaa! Diky moc, netusil jsem ze veta I like everyone but not you je take spravne. Pak jiz jen zalezi na cloveku, jaky vyznam slova but mel na mysli, tak se mi to libi 8-)

A co „but“ ve větě: He all but died. Jak by se to dala funkce but vysvětlit zde, evtl. na nějakém podobném příkladu. V tomhle to snad znamená téměř.
Děkuji předem.
:-)

„ALL BUT“ znamená něco jako ‚málem‘ – HE ALL BUT KILLED HIMSELF – málem se zabil, HE ALL BUT ACCUSED ME OF LYING – skoro mě nazval lhářem apod.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.